Kůže je úžasný materiál, na který nedáme dopustit! Při správné péči vám kožené kabelky, tašky, batůžky, peněženky i opasky vydrží až desítky let. Co si ale pod pojmem „správná péče“ představit? Rozhodli jsme se sepsat pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou prodloužit životnost a krásný vzhled i praktické vlastnosti našich kožených výrobků.
Kožené produkty se předávají po generace
Možná se vám také poštěstilo a našli jste na půdě starý kožený kufr po dědečkovi či dokonce prapradědečkovi. Opravdu kvalitní kožené výrobky totiž vydrží i několik generací. Dobře se o ně starejte a užitek z nich mohou mít i vaše děti. Kůže je velmi odolný a trvanlivý materiál a právě díky těmto vlastnostem je tolik oblíbená. Je ekologická a navrch nádherně vypadá i voní. Kožené výrobky budou mezi módní trendy patřit už napořád. Je ale opravdu důležité, abyste jim věnovali dostatečnou pozornost a dobře o ně pečovali.
Údržby kůže se bát nemusíte
Opravdu nemějte obavy! Udržovat váš kožený výrobek v dobrém stavu není nic náročného – energeticky, časově a ani finančně. Stačí dodržovat pár jednoduchých postupů a používat ty správné výrobky a zvládnete to levou zadní. Kožené produkty se navíc nemusí opečovávat nijak často, takže tu chvilku si na jejich údržbu určitě vždycky najdete.
Asi už víte, že kůží existuje mnoho druhů a jednotlivé kožené výrobky se mezi sebou liší také tím, jak byl vstupní materiál dále upravovaný. Kůže i produkty z nich jsou sice rozdílné, péče o ně je ale vždy téměř stejná. Proto tento návod můžete využít, ať už je vaše kožená kabelka z vepřoviny nebo jiné kůže.
Víme, jak na to!
Výrobou kožených výrobků se zabýváme již více než 30 let. A kromě prodeje kvalitních produktů ručně vyráběných z kůže se samozřejmě věnujeme také jejich péči a údržbě. Na našem webu najdete všechny potřebné produkty, abyste svému koženému miláčkovi dopřáli to nejlepší - přípravky pro údržbu kožených výrobků najdete zde. Chceme, aby vám naše výrobky vydržely co nejdéle, aby vám dělaly dlouho radost a dobře vám sloužily. Ovšem ani kožené produkty nejsou zcela bezúdržbové a pro zajištění jejich vlastností se o ně musíte starat. Pojďme se teď podívat blíže, co taková péče o kožené produkty obnáší.
1. Kůži pravidelně čistěte
Čištění kožených produktů je sice nutné provádět častěji, ideálně alespoň jednou týdně, příliš času vám to ale nezabere. Stačí, když kožené zavazadlo přetřete hadříkem, buď suchým, nebo lehce navlhčeným, a zbavíte je tak prachu a dalších nečistot, které by mohly kůži poškodit.
2. Skvrny z kůže odstraňujte ihned
Jestliže dojde k jakémukoliv znečištění koženého produkty, skvrnu odstraňte co nejdříve. Při odstraňování na kůži příliš netlačte, abyste ji nepoškodili. Včasné odstranění skvrn je velmi důležité, protože jakmile skvrna zaschne či ztvrdne, může být velmi náročné se jí zbavit a při tomto procesu byste zcela jistě poškodili povrch svého koženého výrobku.
3. Na kůži používejte speciální čističe
Jednou za čas přetřete koženou tašku také hadříkem s použitím speciálního přípravku na kůže. Ideálně takového, který je určený právě na tu kůži, ze které je vaše taška vyrobená. Jestliže si nejste jistí, informujte se přímo u svého výrobce. Kvalitní výrobce či prodejce zná své produkty moc dobře a rád vám poradí, co na jejich čištění používat. Čištění kožených zavazadel s pomocí speciálních přípravků je nejen zbaví nečistot, ale také pomůže zachovat jejich nádhernou a zcela jedinečnou patinu.
4. Impregnace a kondicionování
Jde vám z těchto cizích výrazů hlava kolem? Rozhodně nemusí! Impregnační přípravky a kondicionéry na kůži slouží k její hydrataci a ochraně. Kůži hloubkově vyživují, dodávají jí lesk a zvláčňují/zjemňují ji. Používejte je jednou za čas, alespoň jednou měsíčně, a váš kožený výrobek se vám odvděčí nesmrtelnou krásou.
5. Oleje pomohou s impregnací i odstraněním pachů
Místo speciálních přípravků můžete pro impregnaci kůže použít i některé typy přírodních olejů jako je norkový, pomerančový a jiné. Přírodní oleje krásně voní a pomáhají kůži nejen vyživit a hydratovat, ale zbaví jí také nepříjemných zápachů a dodají osvěžující aroma. Vždy se ale informujte, zda je vámi vybraný olej vhodný právě na váš kožený produkt a na kůži, z které je vyrobený.
6. Ochrana před povětrnostními vlivy
Asi nic není dokonalé a kůže není výjimkou. Ani ona totiž neodolá úplně všemu a právě povětrnostní vlivy jí mohou poškodit, pokud je jim delší dobu a dlouhodobě vystavena. I k tomu ovšem slouží impregnace, aby kůži před těmito nepříznivými podmínkami chránila. Speciální impregnační prostředky kůži chrání před vlhkostí, udržují její prodyšnost a pružnost a osvěžují také barvu kožených produktů.
7. Zbytečně neriskujte
Existují jak speciální prostředky, tak také různé „ověřené“ přípravky a postupy. Jestliže si ale chcete být jistí, že svému koženému výrobku neublížíte, vyzkoušejte nejdříve přípravek na malém kousku, ideálně takovém, který nepůjde vidět, jestliže věci nedopadnou dobře. Mnohem lepší ale je věřit již zavedeným postupům a prostředkům. A vždy si buďte jistí, že používáte přípravky vhodné právě pro ten typ kůže, z kterého je vaše kožené zavazadlo.
8. Dodržujte uvedený postup
K některým produktům obdržíte také speciální houbičky či hadříky, které jsou pro jejich nanášení nejvhodnější. Vždy si pečlivě prostudujte návod k použití a dodržujte kroky v něm uvedené. Kůže je nejen úžasný materiál, ale co si budeme povídat, také poměrně drahý. A určitě nechcete svou neopatrností způsobit, že byste svou oblíbenou koženou kabelku museli vyhodit do koše. Při nanášení přípravků postupujte pomalu, aby se přípravek nanášel rovnoměrně po celém povrchu a do zrn kůže byl zapracován stejnou měrou.
9. Správná péče spočívá i ve správném používání
Jsou podmínky, které kůži vůbec nevyhovují. Například voda jí rozhodně nedělá dobře, snažte se tedy své kožené výrobky nenamáčet a chraňte je také před přímým navlhnutím či zmoknutím. Ačkoliv impregnace je před vlhkostí do jisté míry chrání, dokonalé promočení může na kožené kabelce napáchat nemalou škodu. Problémem je ale také příliš suché prostředí, proto, pokud budete kabelku na delší dobu někam odkládat, ujistěte se, že tam není příliš sucho, ani vlhko.
10. Extrémy nedělají kůži dobře
Za všech okolností se snažte své kožené produkty chránit před výraznými teplotami. Nikdy je nenechávejte dlouho na přímém slunci, ale ani na mrazu. Jak sluneční záření tak příliš nízké teploty narušují povrch kůže a mohou jej nenávratně poškodit. Na vysoké teploty si dávejte pozor také v případě, že by vám kožený výrobek zvlhnul. Nechávejte jej usušit volně, nikdy k sušení nepoužívejte jakýkoliv externí zdroj tepla.