Pravá kůže je odolný a také velice všestranný materiál, který je používaný už po staletí pro výrobu široké škály produktů od nábytku přes oblečení až po kožené tašky, peněženky, opasky a další oblíbené doplňky. V průběhu času může kůže z mnoha důvodů ztuhnout, takže je méně pohodlná pro nošení nebo používání. Ale naštěstí existuje hned několik způsobů, jak kůži změkčit a vrátit jí její původní vláčnost a pružnost.
Proč je kůže tvrdá nebo tuhá?
Výrobky jako tašky z pravé kůže mohou vydržet i desítky let, ale pouze, pokud o ně správně a pravidelně pečujete. Stejně jako naše vlastní pokožka potřebuje i pravá kůže zajistit dostatečnou hydrataci, která brání jejímu stárnutí a vysychání.
Nezapomínejte, že kůže je přírodní materiál. Pokud ji nebudete s pomocí různých krémů či kondicionérů pravidelně změkčovat, velice rychle ztratí svou přirozenou pružnost a měkkost, což jsou jedny z vlastností, pro které je tento materiál tak oblíbený.
Ztuhnutí a vysušení kůže je způsobené především vystavování vysokým teplotám či přímému slunečnímu záření. Pravé kůži ale nedělají dobře ani různé chemické prostředky, které poškozují vlákna kůže, která kvůli tomu postupně tuhne. I proto je velice důležité, abyste pro údržbu kožených produktů vždy používali speciální přípravky, které jsou na kůži určené.
Kůže tuhne i přirozeně - čím je starší, tím méně je pružná a měkká. Ztuhlá nebo tvrdá kůže je také typická pro věci, které se nepoužívají a tedy ani pravidelně neudržují. Je to dáno tím, že postupem času se z kůže vypařuje voda a přírodní oleje, což vede k vysychání kůže a ztrátě její elastičnosti.
Jsou různé kůže náchylnější k tuhnutí?
Ano, typ zvířecí kůže, z které je vyrobena zpracovaná kůže (také nazývaná useň), má velký vliv na to, jak rychle kůže tuhne. Dalším faktorem ovlivňující ztvrdnutí kůže je proces činění, kterým je původní materiál ošetřen a dále zpracováván. I samotná kvalita vstupního materiálu je velice důležitá. Čím je kůže kvalitnější, tím je poddajnější a pružnější, zatímco kůže nižší kvality jsou obecně tužší a náchylnější k praskání.
Je důležité mít na paměti, že různé druhy kůže mohou vyžadovat různé metody změkčování v závislosti na jejich individuálních vlastnostech. Vždy je dobré prozkoumat konkrétní typ kůže, se kterou pracujete, a dodržovat doporučené metody pro její změkčení.
Jak změkčit kůži ve 3 snadných krocích
Pokud zjistíte, že vaše kůže ztuhla, lze ji změkčit ve třech snadných krocích. Opakujte tyto kroky podle potřeby, dokud kůže nedosáhne požadované měkkosti. Mějte na paměti, že některým typům kůže může změkčení trvat déle než jiným a že přílišná nebo nesprávná úprava může kůži poškodit.
1. Kůži nejdříve očistěte
K jemnému odstranění prachu a dalších nečistot z kůže použijte měkký hadřík nebo kartáč. Pokud je kůže hodně znečištěná, použijte k jejímu očištění jemný roztok mýdla a vody. Nezapomeňte důkladně opláchnout a nechat kůži úplně vyschnout.
Když sušíte kůži, měli byste ji nechat uschnout přirozeně a volně. Stačí ji rozložit a nechat, dokud nebude úplně suchá. Vyvarujte se sušení kůže na radiátoru, topném tělese či jiném zdroji tepla, to by mohlo způsobit deformaci kůže.
2. Aplikujte kondicionér na kůži
Jakmile je kůže čistá a suchá, naneste na ni kvalitní krém nebo kondicionér, které jsou určené speciálně pro kůže. Přípravek do kůže jemně vmasírujte krouživými pohyby a snažte se jím pokrýt všechny záhyby vašeho koženého produktu.
3. Na závěr dopřejte kůži pořádnou masáž
Pro dokonalé změkčení kůže ji jemně namasírujte rukama. To pomůže zapracovat změkčovací přípravek do vláken kůže a také kůži uvolnit a natáhnout. Při masáži kůže buďte šetrní, abyste materiál nepoškodili.
Co při měkčení kůže dělat a čemu se naopak vyvarovat
+ Před změkčením kůži důkladně očistěte.
+ Vyberte si kondicionér nebo změkčovač kůže, který je vhodný pro typ kůže, kterou změkčujete.
+ Aplikujte kondicionér nebo změkčovač rovnoměrně na povrch kůže a zapracujte jej do všech záhybů na kůži.
+ Při změkčování kůže buďte trpěliví. Může nějakou dobu trvat, než kondicionér plně pronikne do kůže a změkčí ji.
+ Kůži jemně masírujte rukama, abyste ji dále změkčili.
+ Své kožené výrobky pravidelně používejte. Kvalitní kožené produkty jsou odolné a navržené tak, aby vydržely opakované použití. Pravidelné používání a čištění výrobků pomáhá prodloužit jejich životnost.
- Nepoužívejte příliš mnoho kondicionéru nebo změkčovače. Nadměrné používání těchto přípravků může kůži poškodit.
- Na kůži nepoužívejte agresivní chemikálie nebo čisticí prostředky, protože mohou poškodit vlákna kůže a ztížit její změkčení.
- Nevystavujte kůži nadměrnému teplu nebo přímému slunečnímu záření, které může způsobit vysušení a křehnutí kůže.
- K urychlení procesu změkčení nepoužívejte fén nebo jiný zdroj tepla, mohlo by dojít k poškození kůže.
- K čištění nebo změkčování kůže nepoužívejte drátěný kartáč ani jiný brusný nástroj, protože by mohlo dojít k poškrábání nebo poškození povrchu kůže.
Alternativní způsoby, jak změkčit kůži
Existuje ještě několik alternativ, kterými můžete zkusit kůži změkčit. Při použití jakýchkoliv přípravků na kůži nezapomeňte před aplikací na celý produkt vyzkoušet malé množství na neviditelném místě. Některé oleje a krémy nemusí být vhodné pro určité produkty, takže je nejlepší je nejprve otestovat.
Změkčit a zvlhčit kůži vám mohou pomoci některé druhy olejů jako je kokosový nebo olivový. Naneste malé množství oleje na kůži a jemně ho vmasírujte rukama. Ujistěte se, že používáte vysoce kvalitní potravinářský olej, a nejprve otestujte malou, nenápadnou oblast kůže, abyste se ujistili, že olej neodbarví nebo nepoškodí kůži.
Také voda může pomoci změkčit kůži, aby byla poddajnější. Navlhčete měkký hadřík vodou a jemně s ním otřete povrch kůže. Poté použijte ruce k masírování kůže a pomozte ji natáhnout a uvolnit. Před dalším použitím nechte kůži úplně vyschnout.
Je důležité mít na paměti, že tyto metody nemusí být vhodné pro všechny typy kůže a mohou vyžadovat určité pokusy a omyly, abyste našli nejlepší přístup pro váš konkrétní kožený produkt. Proto vždy nevyzkoušený postup vyzkoušejte na takovém místě na vašem produktu, kde nebudou případné škody příliš vidět.
Také se vždy řiďte doporučeními výrobce vašeho produktu, který svým výrobkům rozumí nejlépe a jistě vám rád poradí, jak o ně nejlépe pečovat.