Kožešina je kůže zvířat, která byla vyčiněna i se srstí. Přírodní kožešina je výjimečný materiál s vlastnostmi, které zatím nenahradil žádný syntetický výrobek. Obecně má kožešina termoregulační a izolační vlastnosti, má dlouhou životnost, je odolná... Podívejme se na to, jak se v našich končinách kožešiny nejčastěji využívají:
Jehněčí kožešina
Ovce jsou pravděpodobně nejstarší užitková zvířata na světě. Již před 10 tisíci lety je lidé chovali na maso, mléko i kožešiny. Už na počátku středověku byla ovčí kožešina součástí oděvů, jejichž hlavním účelem byla ochrana proti chladu. Jehněčí kožešina je prodyšná, pružná, odolná, odvádí vlhkost a je hygienická. Nejvíce se dnes pravděpodobně setkáme s kožešinami z merino ovcí, které mají výjimečně měkký a hustý kožich. Vyrábí se z nich dekorační kožešiny, předložky, oblečení a domácí obuv pro dospělé i děti, a mnoho dalšího.
Hovězí kožešina
Hovězí dobytek je domácky chován již více jak 7000 let. Hovězí kůže byla zpracovávána již v dobách Starého Egypta, kdy byla často používána na legionářské výbavě. Dnes se hovězí dobytek chová primárně na mléko a maso, jeho kožešiny se však stále využívají na výrobu oblečení, obuvi, tašek, jezdeckých sedel a podobně.
Kožešiny z větší divočiny
Kožešiny z divokých zvířat (např. divoké prase) se nejčastěji využívají jako dekorace. Jsou perfektní do dřevěných interiérů, na chaty a chalupy, venkovské hotely a podobně. Kožešina má vlasy s rourovitou strukturou, které se mohou zlámat – nevystavujte ji tedy nadměrné zátěži a raději využijte jako ozdobu stěn.
Kožešiny z menších divokých zvířat
Pro výrobu kožíšků, kožešinových palet či plášťů, ušanek, kožešinových lemů, rukavic a dalších výrobků se nejčastěji využívají kožešiny z lišek, kun, ondater, bobrů, králíků i norků (které patří mezi nejluxusnější). Dříve existovaly tzv. kožešinové farmy, ve kterých se chovali ve velkém například norci nebo lišky. Od roku 2019 je v České republice zakázán chov zvířat, která jsou určena převážně pro získávání kožešin.