Výrobky z pravé kůže nepatří k nejlevnějším, a tak je pochopitelné, že si na jejich vzhledu a trvanlivosti jejich majitelé dost zakládají. Bohužel, kůže je živý materiál, který se neustále mění, a po nějaké době používání se na ní mohou objevit také nevzhledné vrásky či záhyby. Máme pro vás několik tipů, jak takovým nepříjemnostem předcházet a jak se jich zbavit. Naštěstí nemusíte hned spěchat k odborníkovi, aby vám s jejich odstraněním pomohl. Vystačíte si i s pár prostředky, které už nejspíše máte doma.
Proč se vrásky na kůži tvoří?
Kůže je známá svým stylem a odolností, ale může se začít mačkat, když je často používána nebo když ji špatně skladujete. Přesto by nemělo být příliš obtížné odstranit vrásky z kůže. Vrásky můžete zmírnit použitím malého množství páry a nízkého tepla. Váš kožený produkt tak bude vypadat svěží, aniž by se poškodil.
Příprava kůže na odstranění vrásek
Vyčistěte povrch koženého produktu jemným hadříkem, ideálně speciálně určeným na čištění kůže. K čištění nikdy nepoužívejte jiné čisticí prostředky, než které jsou přímo určené na kožené produkty – mohly byste svou oblíbenou koženou kabelku, tašku či peněženku ještě více poškodit. Případně můžete použít směs vody a opravdu jemného mýdla. Než začnete odstraňovat vrásky samotné, odstraňte všechny skvrny a nečistoty z kůže a nechte ji úplně vyschnout.
Tahání kůže
Tato metoda je vhodná pouze pro malé vrásky spíše než pro záhyby a velké vrásky.
Umístěte kožený předmět, který chcete zbavit pomačkání, na ramínko. Kožený produkt by měl být pověšen tak, aby byla jeho váha rovnoměrně rozmístěna, jinak riskujete, že tah způsobí napětí a vzniknou další vrásky. Vybírejte ramínka taková, která unesou tíhu koženého produktu a neprasknou pod ním. Ramínko s koženým předmětem pověste na místo, které rovněž unese váhu produktu, ideální je rám skříně nebo věšák. Malé hřebíky či tyče na záclony by tíhu koženého výrobku nemusely zvládnout.
Jakmile máte produkt pověšený, začněte jej jemně tahat do všech stran, což by mělo vést k tomu, že se vrásky začnou postupně uvolňovat. Táhnout ale musíte v opačných směrech současně. Pokud pracujete se svislými vráskami, budete předmět muset uchopit shora a zdola a jemně zatáhnout v obou směrech. Střídavě natahujte kůži z horní a spodní části a z obou stran. Vyvarujte se příliš dlouhému tahu - snažte se netahat déle než 5 sekund v kuse. Poté nechte předmět v klidu viset dalších 5 sekund, než opět začnete kůži natahovat.
Napařování kůže
Napařování je skvělým způsobem, jak odstranit vrásky a záhyby z koženého produktu. Než s ním ovšem začnete, přečtěte si pečlivě instrukce vaší napařovačky, abyste věděli, jak postupovat, aniž byste poškodili svou koženou kabelku, peněženku či jiný kožený produkt. Napařovačku nastavte na nejnižší teplotu a postupně ji zvyšujte. Teplota páry nesmí být příliš studená, to by mohlo způsobit kondenzaci vodní páry, což může být pro váš kožený produkt škodlivé.
Kožený produkt pověste svisle. Pára kůži uvolní a přirozená váha produktu vytáhne vrásky dolů a ven. Některé napařovačky se prodávají i se speciálním stojanem, který můžete pro tento účel využít. Jestliže je váš kožený produkt příliš objemný na pověšení, nemusíte se bát. Napařovačka vám s vráskami pomůže i v případě, že budete kůži napařovat vleže.
Pomocí napařovačky naneste rovnoměrnou vrstvu páry na vrásčitá místa vašeho koženého předmětu. Pokud můžete, zkuste ošetřit vnitřní i vnější stranu vrásčitých míst. Držte napařovačku přibližně 10 centimetrů od předmětu. Páru stačí použít vždy asi na 1 sekundu. Pohybujte se po oděvu stejným způsobem, jako kdybyste ho žehlili.
Pokud zjistíte, že se vaše vrásky po napařování samy neuvolňují, jemně je zatáhněte, aby se ještě více uvolnily. Neaplikujte příliš mnoho páry najednou, protože to může poškodit kůži a švy. Pokud se na kůži začne tvořit vlhkost v důsledku páry, použijte čistý a suchý hadřík k odstranění přebytečné vlhkosti.
Napařování koženého předmětu ve sprše
Jestliže nemáte napařovačku, nemusíte pro ni hned běžet do obchodu. Stejnou službu vám může udělat i pára ve sprše. Pusťte horkou vodu – ta by měla být natolik teplá, že se v koupelně začne tvořit pára, ale zároveň ji dokážete snést na kůži (příliš teplá voda může kožený produkt poškodit). Ideální teplota je přibližně 40 °C.
Zavřete dveře do koupelny a zavřete také okna, aby se v koupelně mohla pára dostatečně nahromadit. Umístěte kožený předmět na věšák, kliku dveří či na věšák na ručníky, pokud vydrží jeho tíhu. Předmět by měl být co nejblíže zdroje páry, zároveň si ovšem dávejte pozor, aby se nedostal do kontaktu s vodou. Kůže není navržena tak, aby si poradila s velkým množstvím vody. Pokud na kůži začne kondenzovat voda, setřete ji čistým suchým ručníkem.
Nechte kožený předmět napařovat tak dlouho, jak potřebujete. Nechte jej v koupelně po dobu sprchování, poté jej nechte viset v koupelně o něco déle. Než předmět vyjmete, počkejte, až se pára začne rozptylovat a než se vaše koupelna ochladí. Nedovolte ovšem, aby koupelna úplně vychladla, kůže by pak zatvrdla a zbývající záhyby byste odstraňovali velmi složitě.
Až skončíte s napařováním, položte předmět na rovný povrch, abyste jej mohli vyhladit rukama. Poddajné vrásky můžete uvolnit jejich stahováním. Před přemístěním nebo nošením nechte kůži vychladnout na rovném povrchu. Tím se hladká kůže nastaví a přestane se znovu mačkat.
Žehlení kůže
Kůže by se neměla žehlit konvenčním způsobem, protože proces žehlení ji může poškodit. Než začnete, vypusťte páru ze žehličky, abyste zabránili rozlití a poškození vodou. Žehličku nastavte na nízký stupeň a kožený předmět něčím zakryjte. Ideální jsou například ručníky ze 100% bavlny, použít ale můžete také hnědý papír. Nikdy nepoužívejte látky či jiné kryty, které by se při kontaktu se žehlicí plochou spálily. Látka, kterou kožený předmět zakryjete, musí být čistá a suchá, takže ji před žehlením pro jistotu vyčistěte suchým hadříkem.
Žehlete kožený produkt rychle a lehce. Nedržte žehličku a nepohybujte s ní pomalu po kůži, a to ani tehdy, když žehlíte tvrdší místo s odolnějšími vráskami. Riskujete trvalé poškození kůže. Žehličku nikdy nepokládejte přímo na kůži. Po dokončení žehlení kožený předmět ihned uložte nebo pověste, pokud jej zrovna nepoužíváte.
Ukládání kožených věcí
Kožené předměty je v době jejich nepoužívání nejlepší zavěsit a ideálně do dobře větrané skříně, kam se nedostane vlhkost. Kožený předmět se hlavně snažte nemačkat a neskládat. Vždy s každým koženým výrobkem zacházejte opatrně a vyvarujte se nadměrné síle či přílišnému napínání. Pravá kůže je sice odolný materiál, špatné zacházení ale nejen, že způsobuje různé typy poškození, navíc snižuje její celkovou trvanlivost a životnost. Zacházejte se svým koženým produktem dobře a odvděčí se vám dlouholetou službou.