Jak se liší povrchové úpravy kůže?

Někdy z fotografie nejde příliš poznat, jak kožený výrobek doopravdy vypadá. A ani ta nejkvalitnější fotografie vám nedokáže říct, jaký je na dotek. Na tyto věci má vliv hned několik faktorů. A jakmile se naučíte základní pojmy, lépe se v kožených produktech vyznáte a jejich výběr pro vás bude mnohem snadnější.

 

jak-se-lisi-povrchove-upravy-kuze-u-kabelek

Jaký je rozdíl mezi hovězinou a vepřovicí?

Hned na úvod bychom si měli představit typy kůží podle jejich původu, tedy zvířete, z kterého pochází. Každá kůže je jiná a také její původ se spolu s povrchovou úpravou projevuje na výsledném vzhledu koženého výrobku. Když víte, jaká kůže byla na vaši koženou kabelku, peněženku, batoh či opasek použita, budete mít mnohem jasnější představu, jaký tento produkt bude.

 

Nejběžnější kůží je hovězina

Kůže tura domácího patří k nejběžněji používaným, protože je nejdostupnější. Má hustě propletená vlákna a oblíbená je zejména pro svou pevnost a vysokou odolnost vůči poškození. Můžete narazit i na teletinu, což je kůže telat. Ta je mnohem jemnější a vyrábí se z ní o něco luxusnější kožené produkty.

 

Nejodolnější kůží je vepřovice

Ještě větší odolnost vůči odření než hovězina má vepřovice, což je kůže z domácích vepřů. Vzhledem ke snadné dostupnosti je druhou nejpoužívanější a jejím typickým znakem jsou dírky vzniklé jako pozůstatek po štětinách.

 

Nejdražší kůží je kozina

Možná vás překvapí, že právě kůže z dospělé kozy patří k těm dražším typům. Nepochází totiž z našich domácích koz, ale často je dovážená z oblastí, kde žijí kozy horské. Kozina je tenčí a velmi často je poškozená hmyzem, proto je většinou dostupná pouze obarvená.

 

Využívají se ale i další kůže z hospodářských zvířat

Mezi další hospodářská zvířata, jejichž kůže se využívá k výrobě kožených produktů, patří kůň nebo ovce. Konina může pocházet nejen z koně domácího, ale také z oslů, mul či mezků a stejně jako kozina (kterou svým vzhledem nejvíce připomíná) i ona se dováží, nejčastěji z oblasti Jižní Ameriky. Skopovice z ovce je poměrně řídká a méně pevná, používá se tedy jen výjimečně. Zajímavé je, že pevnost a sílu ovčí kůže ovlivňuje její srst – čím hustší vlna, tím slabší kůže.

 

Exotické kůže, které jsou méně obvyklé

Exkurzi do světa kůží zakončíme těmi méně používanými. Jsou totiž poměrně vzácné a kožené výrobky z nich patří k těm dražším. Kůže divoce žijících zvířat se označují jako divočiny a zařadit sem můžeme kůže jelena, srnců, daňků, králíků lišek, norků, hranostajů, ale třeba také klokanů či divokých koček. Pod pojmem reptilie se skrývají kůže ještěrů, plazů a ryb. Krokodýlí kůže je poměrně známá, nově se na trhu začínají objevovat také produkty z rybí kůže, zejména pak žraločí, která má velmi specifickou kresbu a vypadá téměř jako sklo. Opravdu vzácné jsou pak kůže ptačí, z nichž se nejčastěji používá kůže pštrosa.

 

struktura-usne-zblizka

Vyznáte se v pojmech?

I v našem e-shopu už jste určitě narazili na slovo „useň“ - víte, co znamená? Někdy se tento pojem zaměňuje s kůží, není to však to samé. Jako kůži totiž označujeme nezpracovanou surovinu. Useň je ale chemicky a mechanicky zpracovaná kůže, která prochází různými procesy, aby byla příjemná na dotek, odolná, aby se s ní dalo lépe pracovat a hlavně, aby dlouho vydržela.

 

Jaké jsou povrchové úpravy usní?

Při výběru kožené kabelky nebo jakéhokoliv jiného výrobku z kůže, se můžete setkat s nejrůznějšími povrchovými úpravami. Pojďme se podívat na ty nejběžnější, abyste už věděli, co který pojem znamená a co si pod ním představit:

  • useň bez úpravy: kůže je zpracovaná jen minimálně, zůstává tedy zachovaná její přirozená kresba

  • useň s vlasovou úpravou: kožené produkty z této usně jsou „chlupaté“ a mohou mít buď krátký, nebo i dlouhý vlas

  • lakovaná useň: kůže je upravená lakováním, díky kterému má hladší povrch a více se leskne

  • broušená useň: kůže se často jemně brousí, což umožňuje snadnější úpravu jejího povrchu, zejména co se týče barvení či dodávání jiného specifického vzhledu; broušených usní rozlišujeme více typů, které se od sebe mírně liší:

    • nubuk: jedná se o useň broušenou po líci, která je typická jemným až skoro sametovým povrchem a nejčastěji má bílé provedení, narazit ale můžete i na jiné barvy

    • velur: tato useň se brousí po rubu, má proto o něco drsnější povrch než nubuk a k jejímu obarvení jsou používána dehtová barviva

    • alcantra: pod tímto názvem se skrývá umělá velurová kůže

 

Snad vám tento článek pomohl vyznat se v kožených produktech a jejich povrchových úpravách. A pokud ne, neváhejte se na nás obrátit! Stačí nám napsat na e-mail nebo nám můžete zavolat (vše potřebné najdete v Kontaktech na webu). V kůžích se vyznáme a jsme tady vždy pro vás, rádi vám s výběrem vašeho koženého výrobku pomůžeme.