Na počátku pravěku lidem sloužilo oblečení výhradně jako prostředek pro zakrytí a zahřátí těla. V pozdější době pak podoba oblečení začala rozlišovat lidi podle postavení ve společnosti. V době kamenné lidé pro výrobu oblečení používali téměř výhradně kůži či kožešiny, a to jak z ulovených divokých zvířat, tak i domácích. Pro spojování jednotlivých kousků kůže sloužily kostěné jehlice, sešívalo se lýkem, střívky či kůží. Lidé se také zdobili kostmi, zuby či parohy ulovených zvířat.
Vědci zkoumali rozdíly mezi oblékáním neandrtálců a Homo sapiens, a přišli na mnoho zajímavostí. Poblíž Bajkalu bylo nalezeno 24 figurek vytvořených z mamutích klů, které znázorňovaly ženy, muže a děti (Homo sapiens) v období cca před 20 000 lety. Lidé měli kožešinové kalhoty a kazajky, teplé boty a kožešinové kapuce a čapky, tedy oblečení, díky kterému byli perfektně chráněni před chladem. Oblečení bylo lemováno kožešinami rosomáků, lišek, vlků a lasic, aby lépe hřálo a nedovolilo únik tepla. Oproti tomu oblečení neandrtálců bylo výrazně jednodušší – oblékali se do oděvů spíše podobných pláštěnce či peleríně, a není známo, že by oblečení lemovali kožešinami.
To, jak se lidé v dávných dobách oblékali, samozřejmě nezjistíme z žádných písemných dokladů, proto se vědci musí spolehnout na různé nálezy a pozůstatky. V roce 1991 se vysoko na hřebenech Alp našlo dokonale konzervované tělo pravěkého horala, které je staré přibližně 5100 – 5300 let. Mumie byla pojmenována jako Ötzi, podle nálezu v Ötztalských Alpách. Zachované bylo nejen tělo, ale také oblečení, zbraně a další nezbytná výbava tohoto člověka. Vědci proto mohli pomocí DNA analýz mimo jiné přesně určit, jak se člověk jeho doby oblékal.
Ötzi měl místo spodního prádla bederní roušku z ovčí kůže. Z té byl také vyhotoven plášť v kombinaci s kozí kůží – pravděpodobně šlo o opravu poškozeného oděvu. Tyto ovce i kozy byly chovány člověkem. Nohavice byly ušity z kozinky, která byla podle různých nálezů pro tento druh oděvu velice oblíbená. Boty z medvědí kožešiny byly vycpány senem, byly vysoké a vázaly se řemínky z hovězí kůže. Čepici měl vyrobenou také z medvědí kožešiny. Součástí jeho výbavy byl i toulec na šípy z daňčí kůže. Prokázalo se tedy, že člověk Ötziho doby využíval pro výrobu oděvů jak kůži a kožešiny domácích zvířat, tak kůži ulovených divokých zvířat. Bohužel nelze zjistit, zda byl Ötzi běžným osadníkem pozdní doby kamenné, nebo pocházel z vyšší vrstvy, jelikož nemáme jiné srovnání. Jisté ale je, že kůže byla opravdu velice praktickým materiálem pro výrobu oblečení, který lidem pomáhal přežít opravdu náročnou dobu, ve které žili.