Lepkavá kůže? Poradíme vám, co s ní

Při čištění zašpiněného či politého koženého výrobku se může někdy stát, že výsledek je lepkavý a ještě horší než předtím. V tomto článku se podíváme na možné příčiny, proč je kůže lepkavá, a také vám poradíme, jak to spravit.

jak-na-lepkavou-kuzi

Kůže se může ušpinit snadno

Ačkoliv jsou produkty z kůže známé svou odolností, pevností a trvanlivostí, je bohužel také pravda, že mají tendenci shromažďovat na sobě různé nečistoty a špínu. Když se prachové částice a vlhkost dostanou mezi vlákna kůže bez možnosti dostat se z nich pryč, začnou se zde hromadit. Takové nahromadění nečistot je běžné u většiny kožených výrobků jako jsou tašky, batohy, kabelky, peněženky, opasky, ale i oblečení či nábytek.

V případě většího znečištění je ideálním řešením profesionální čištění, což ale není zrovna nejlevnější záležitost. Tento článek vám proto poradí několik triků, jak kůži vyčistit a odstranit lepivé zbytky snadno a rychle. Možností je několik, ale vždy buďte opatrní a nejdříve zkuste vyčistit malou část kůže ideálně z vnitřní strany – pokud se něco pokazí, nebude to tolik vidět.

 

Jak opravit lepkavou kůži?

Ze všeho nejdůležitější je znát příčinu, proč kůže vůbec lepí. To vám pomůže se pro příště vyvarovat stejných chyb a zabránit tomu, aby kůže v první řadě začala lepit. Každá příčina se navíc odstraňuje trochu rozdílně, je tedy důležité k čištění přistupovat opravdu důsledně a nic nepodcenit, abyste svůj kožený výrobek ještě více nezničili.

Kožené tašky, peněženky, opasky a další podobné kožené výrobky, které nosíme téměř každý den, ne-li opravdu každý den, mají velkou tendenci se znečišťovat. Je to prosté, každodenní vystavování různým vlivům kůži nedělá dobře a měli bychom proto také myslet na její ochranu a prevenci před různými poškozeními, které mohou v důsledku znečištění vzniknout.

 

Nejčastější důvody, proč kůže lepí

Pojďme se teď podívat na nejčastější způsoby a důvody znečištění kůže, které mohou způsobit, že je na dotek lepkavá.

 

Polití

Někdy se může stát, že svůj kožený produkt něčím polijete. A stačí i malá kapka, aby způsobila velkou škodu. Drobné skvrny sice rychle zmizí, protože se vypaří, ale i když je nevidíte, mohou na kůži zanechat stopu. Nejhorší jsou samozřejmě lepkavé tekutiny jako různé sirupy apod., ale i běžná vlhkost například ze vzduchu, při dešti apod. může zanechat kůži mastnou a lepkavou.

 

Tělesné oleje

Pot a další tělesné oleje přispívají rovněž k tomu, že náš kožený produkt začne být lepkavý a mastný. Zejména v létě a samozřejmě při přímém styku s naší pokožkou, kterému se ale často nemůžeme zcela vyhnout. Je dobré mít proto na paměti, že jakýkoliv dotyk a přímý fyzický kontakt s naší koženou taškou, kabelkou, peněženkou a dalšími koženými produkty zanechává na kůži stopy, které je důležité pravidelně a důsledně odstraňovat.

 

Zbytky po čištění

Také čištění kůže může přispívat k tomu, že je kožený výrobek na dotek mastný a lepkavý. Důvodem je nadměrné použití čisticích prostředků, které se nedokážou dostatečně vstřebat a zanechávají na povrchu materiálu lepkavou vrstvu. To platí pro různé krémy, leštidla, impregnace, kondicionéry, pěny i speciální tuky na kůži. Všeho moc zkrátka škodí.

 

Sluneční záření a další vlivy počasí

Sluneční paprsky i vystavení jakémukoliv intenzivnějšímu teplu kůži opravdu nedělá dobře. Jestliže je tedy váš kožený produkt často vystavován přímému slunečnímu záření a nebo jej máte položený blízko zdroje tepla, může se stát, že po čase začne lepit. Příčinou je nejen teplé, ale i vlhké počasí – nadměrná vlhkost kůži také škodí.

 

3-jednoduche-kroky-jak-zmekcit-kuzi_1

 

Jak lepkavou kůži vyčistit?

Na většinu příčin lepkavosti kůže existuje jednoduchý způsob, jak se jich zbavit. Vždy je dobré, pokud víte, proč vaše kůže lepí – usnadní vám to zvolit správný způsob, jak lepkavost odstranit. Pokud si nejste jistí, co je přesným důvodem, vyzkoušejte opatrně různé postupy, než najdete ten pravý.

 

Čištění polité kůže

Jakékoliv polití z kůže okamžitě odstraňte. Rychlost je v tomto případě opravdu důležitá, aby se tekutina nestihla vsáknout do vláken kůže. Tekutinu z povrchu koženého produktu nestačí pouze setřít suchým hadříkem. Lepší je použít lehce navlhčený hadřík nebo ubrousek, který pomůže nasát rozlitou tekutinu a tím zabrání jejímu průniku hlouběji až do pórů kůže.

Jestliže jste si na svém koženém produktu všimli skvrny až později, nic ještě není ztraceno. Staré polité skvrny nejlépe odstraníte s použitím mýdla či jiného čisticího prostředku, který je speciálně určený na kožené výrobky. Toto je velmi důležité – složení čisticích prostředků se liší a ty, které nejsou určené právě pro kůži, ji mohou poškodit, a to dokonce nenávratně.

 

Odstraňování zbytků tělesných olejů

Kožené produkty by se měly ošetřovat pravidelně, právě proto, že se na nich při dlouhodobém používání usazují různé nečistoty, které sice nevidíme, které ale kůži přesto nemálo poškozují. Pravidelná a důkladná údržba kožených výrobků je opravdu zásadní. Na našem blogu najdete více článků o čištění kůže, zajímavé tipy najdete například v článku 10 kroků, jak správně pečovat o kožené tašky.

Odstraňování tělesných olejů, zbytků kosmetických produktů či skvrn od potu není nejjednodušší, ale pokud budete svůj kožený produkt ošetřovat pravidelně, nemusíte se bát žádných vážných důsledků. Opět použijte speciální čisticí prostředek na kůži, který smíchejte s trochou teplé vody a jemným hadříkem tento roztok vmasírujte na postižená místa či na celý povrch koženého výrobku.

Po očištění nezapomeňte svou koženou tašku, batoh, peněženku apod. nechat dostatečně vysušit. Kůži byste měli vždy vysoušet na vzduchu. Použití různých zdrojů tepla jako je fén či topení se nedoporučuje, kůže by se mohla vysušit příliš či příliš rychle a začít praskat.

Na závěr kůži ošetřete speciálním olejem, krémem či impregnací, které kůži dodají potřebnou péči a navrátí jí oleje, které jsou pro kůži nezbytné a které se ztratily během čištění.

 

Odstraňování přebytku čisticích prostředků

Jak jsme již zmínili, pravidelné čištění kožených produktů je velmi důležité, musí se ovšem provádět opatrně, abyste nenapáchali více škody než užitku. Pravidelné čištění pomáhá obnovit krásu kožených výrobků, odstraňuje nečistoty a chrání kůži před poničením. Používání kondicionérů na kůži obnovuje její přirozené oleje a zabraňuje jejímu vysoušení.

Různé kondicionéry by měl mít každý vlastník byť i jediného produktu z pravé kůže. Pokud ovšem na svůj produkt použijete přílišné množství kondicionéru, póry kůže nedokážou přebytky absorbovat. Ty tedy ulpívají na povrchu a způsobují jeho lepivost.

Použít kondicionér na kožený produkt stačí jednou až dvakrát ročně, podle toho, jak často jej používáte a nosíte. Častější kondiciování není většinou potřeba a používat kondicionér příliš často způsobí přesně to, čemu se chceme vyvarovat. Rozhodně proto kožené produkty neudržujte například každý den, týden či dokonce ani měsíc. Jednou za půl roku bohatě stačí.

Dodržujte pokyny k použití produktu. Na většině z nich je napsáno, jaké množství byste na kondicionování kůže měli použít a nikdy nepoužívejte přípravku o moc více. Výrobce ví, co je potřeba a nadměrná dávka produktu může kůži ublížit.

Jestliže jste použili až moc kondicionéru, stačí zbytek z kůže setřít. Pokud si nejste jistí, zda jste použili správné množství, tak kožený produkt pro jistotu vyčistěte speciálním čisticím přípravkem na kůži, který z ní odstraní všechen kondicionér, a pak kondicionér aplikujte znovu podle návodu a v ideálním množství.

 

Náprava poškození slunečním zářením

Přímé sluneční světlo a nadměrné teplo koženým produktům opravdu škodí. Myslete na to při výběru místa, kam své výrobky odkládáte. Vyvarujte se místům, na které svítí slunce nebo která jsou blízko zdroje tepla jako je topení, kamna apod. Vlivem tepla totiž přírodní oleje v kůži vytvářejí na povrchu lepkavý film a kožený produkt je tak rychle velmi nepříjemný na dotek.

Kožené výrobky by měly být skladovány v chladných, suchých a dobře větraných prostorech. Pokud si ovšem nemůžete příliš vybírat, kam své tašky, kabelky či batohy uložíte, a nebo pokud víte, že je používáte opravdu často i venku, kde na ně svítí slunce přímo, můžete na tyto produkty aplikovat speciální krémy s UV ochranou, které zabrání jejich degradaci UV zářením.