Féroví prodejci vám na rovinu řeknou, zda jsou jejich výrobky z pravé či umělé kůže. Ovšem asi každý z nás si je vědom toho, že ne všichni výrobci říkají pravdu. Naučte se rozpoznat pravou kůži od její napodobeniny a vyhněte se případnému zklamání.
Na ceně tolik nezáleží
Pravá kůže je velice kvalitní materiál, což se také odráží na jeho ceně. Výroba té umělé nevyžaduje tolik nákladů, ovšem kdo by si myslel, že umělá kůže bude logicky levnější, je na omylu. Čím kvalitnější umělá kůže je (to znamená čím více se podobá kůži pravé), tím více za ni výrobci budou chtít také zaplatit. A právě vysokou cenou mohou navíc u zákazníků nabudit dojem, že to, co prodávají, je z opravdové, nikoliv z umělé kůže. Cenou se proto neřiďte a raději si všímejte jiných parametrů.
Největší rozdíl nepoznáte ihned
To, zda je nějaký produkt z umělé a nebo z pravé kůže, se s jistotou pozná až po letech. Pravá kůže je totiž velmi kvalitní a odolný materiál s dlouhou životností. Oproti tomu je běžné, že na výrobcích z umělé kůže se dříve nebo později začnou objevovat drobné prasklinky a začne také docházet k odlupování vrchní vrstvy. Tento problém ale poznáte až po delší době, na první pohled je velmi nesnadné od sebe pravou a umělou kůži rozeznat. Několik triků ale přeci jen existuje.
Dokonalý vzhled? Pak jde nejspíše o umělou kůži
Pravá kůže je plná „nedokonalostí“, tedy nepravidelností ve struktuře, různých vrypů a vrásek. Právě to je často typický znak výrobků z pravé kůže. Nejedná se ovšem o vady materiálu, ale o přírodní krásu tohoto úžasného materiálu. Výrobek z kůže, který je dokonale hladký a bez chyb, je vyrobený z kůže umělé, ať už se vám výrobce snaží namluvit cokoliv. Jsou to ale právě nedokonalosti, které z pravé kůže dělají zcela jedinečný materiál plný skvělých vlastností.
Pravá kůže je proměnlivá a vyžaduje péči
Ačkoliv vám výrobek z kůže vydrží opravdu dlouho, nemůžete očekávat, že bude i po letech vypadat pořád stejně. Kůže podléhá času a to se musí projevit také na jejím vzhledu. Ovšem u výrobků, u kterých je deklamován stále stejný vzhled i po letech, si můžete být jistí, že z pravé kůže rozhodně nejsou. A to platí také u produktů, jejichž výrobci a prodejci zaručují, že jsou téměř nezničitelné. Pravá kůže je sice velmi odolná, ovšem styk s vodou nesnáší dobře a není ani zcela odolná vůči mechanickému poškození. Pravá kůže vyžaduje správnou péči i zacházení.
Tahák jménem eko kůže
Ekologická nebo veganská kůže se snaží přilákat ty zákazníky, kteří myslí na přírodu a zvířata, ale zároveň si chtějí dopřávat skvělých vlastností kožených výrobků. Vždy se ale jedná o kůži umělou, ačkoliv ta může být také kvalitní a není nutné ji hned zavrhovat. Pokud někdo ovšem tvrdí, že eko kůže a pravá kůže jsou jedno a to samé, tak vám lže. Oba tyto materiály mohou mít podobné vlastnosti, proces výroby a zpracování se ale různí. Vždy byste měli přesně vědět, co si za své peníze pořizujete.
Proč dát přednost pravé kůži?
Tímto článkem nechceme tvrdit, že umělá kůže je špatná a neměli byste si výrobky z ní pořizovat. Důvodů, proč jí dát přednost, může mít každý spoustu, a jsou jistě oprávněné. Ovšem o pravé kůži je známo, že je kvalitní a dlouho vydrží, a proto mnoho prodejců o svém zboží tvrdí, že je právě z ní, i když tomu tak není. Jestliže si opravdu chcete pořídit kvalitní kožený výrobek, chceme, abyste se naučili několik věcí, které vám pomůžou se ujistit, že přesně to vám prodejce taky prodá.
Ani pravé kůže nejsou vždy stejné
A aby toho nebylo málo, také výrobky z pravé kůže se mohou od sebe vzájemně výrazně lišit. Zkrátka není kůže jako kůže. Kožené výrobky se liší zpracováním i použitým typem kůže, z nichž každá má své specifické vlastnosti. Chcete mít jistotu, že si pořídíte opravdu kvalitní výrobek? Dejte přednost ručně vyráběnému koženému výrobku a všímejte si, jak podrobné informace o použitém materiálu je vám výrobce schopný sdělit. Čím více toho o svých výrobcích ví, tím kvalitnější zboží vyrábí.