Výrobky z pravé kůže jsou zárukou kvality a dlouhé životnosti, je ale nutné o ně správně pečovat. Ať už vlastníte koženou aktovku, kabelku, batoh či boty, pravidelná péče vám zajistí, že vám budou sloužit celá léta. O správné péči by vás měl informovat výrobce či prodejce, u kterého jste si výrobek zakoupili. Pokud se tak ale nestalo, nebo jste návod ztratili, přinášíme vám pár tipů:
1. Voda kůži opravdu nesvědčí
Snažte se zcela vyvarovat promočení, protože velká vlhkost a její rychlé změny mohou kožený výrobek znehodnotit, nebo dokonce i zničit. Pokud by se stalo, že jej opravdu promočíte, nikdy jej nenechávejte vyschnout na slunci, topení nebo na jiném přímém zdroji tepla. Při rychlém vysychání totiž kůže ztvrdne a popraská. Na boty tedy doporučujeme použít odpovídající impregnační prostředek, ostatní produkty můžete ošetřit například včelím voskem (samozřejmě jen v případě, že je na daný kožený výrobek vhodný). Kožené výrobky nikdy neperte!
2. Kůže stále pracuje, vyvarujte se zbytečnému přetěžování
Pokud vlastníte koženou kabelku, batoh nebo aktovku, snažte se je zbytečně nepřetěžovat. Dlouhodobá nepřiměřená zátěž může tvar zdeformovat, pásek přes rameno či do ruky se může natáhnout a podobně.
3. Zabraňte mechanickému poškození
Aby vaše kožené zavazadlo vypadalo stále jako nové, jistě byste měli dbát i na jeho ochranu proti mechanickému poškození a znečištění, a to jak zvenku, tak zevnitř. Je třeba zabezpečit jídlo a pití, parfémy, make-up a další věci, které v zavazadle nosíte. Stejně tak se vyhněte jeho odkládání na špinavou podlahu třeba v dopravním prostředku či venku na výletě.
4. Následujte instrukce výrobce
Kožené výrobky mohou být vyrobené z broušené kůže, lakované, ošetřené včelím voskem, bez úpravy atd. Každý tedy vyžaduje speciální péči. Používejte čisticí nebo ochranné produkty určené na konkrétní typ výrobku (například je nutné rozlišit přípravky na koženou obuv nebo koženou galanterii). Nepoužívejte drsné a tvrdé kartáče nebo houby, stejně jako chemické čisticí prostředky, které nejsou určené na kůži. Na kožené výrobky můžete používat speciální vyživovací krémy či tuky.
5. Jedno ošetření nestačí!
Jak už bylo řečeno, kůže stále pracuje. Jedno ošetření tedy opravdu nestačí, musíte se o svůj batoh, kabelku či aktovku starat pravidelně.
6. Správné uložení je důležité
Pokud kabelku, batoh či pásek dlouho nepoužíváte, zabalte je do ochranného obalu a uložte do temna a ideálně i chladnějšího prostředí. Díky tomu jim nebude škodit sluneční záření nebo vysoká teplota.