Kůže se jako „živý“ materiál neustále vyvíjí a mění. Právě změna zbarvení je jedním z nejčastějších jevů, kterého si na svých kožených výrobcích můžete všimnout. Kůže může být vlivem různých podmínek po několika letech používání světlejší, mnohem častěji ale tmavne. Čím přesně je to způsobené, dá se tmavnutí kůže nějak zabránit a jak o kůži správně pečovat?
Jak kůže stárne?
Ti, kteří kůži a výrobky z ní miluji, jsou často názoru, že čím starší kůže je, tím lepší. Jak kůže stárne, získává zcela jedinečné vlastnosti, díky kterým se každý kožený výrobek liší od jiných. Po několika letech máte doma zcela jedinečnou věc, kterou nemá nikdo jiný na světě. Stejně jako víno a ženy také kůže spíše zraje než stárne.
Kůže získává stárnutím především specifický lesk, který se odborně nazývá „patina“. K patině organické kůže dochází v průběhu času v důsledku vystavení slunečnímu záření, vlivem výskytu přirozených olejů, ale i nečistot a působení dalších živlů jako jsou déšť či vítr.
Proč kůže tmavne?
Kůže tmavne vlivem nošení. Usazuje se na ní špína, tělesné oleje, ovlivňuje ji sluneční záření a také přirozené opotřebení. To vše přispívá k jejímu ztmavnutí a rovněž i změkčení. Kůže s přibývajícím časem oxiduje a „stárne“.
Proces stárnutí je u přírodních materiálů zcela běžný jev a můžete se s ním setkat nejen u kůže, ale také u dřeva, kamene, kovu či plátna. Jde o dobrou věc, protože stárnutí materiálu je svým způsobem známka jeho vysoké kvality. Jen levnější a nekvalitní věci vypadají pořad stejně a nijak se nemění, nevyvíjí se.
Stárnutí a tvorba patiny je navíc něco, co nelze uměle vytvořit. Jestliže se na vašem koženém výrobku objeví patina, je to jasný signál, že máte v ruce kvalitní dílo z přírodních a kvalitních materiálů. Kožené výrobky získávají s postupem času výrazný lesk a starožitný vzhled – což je velmi ceněná vlastnost.
Jak se vyvíjí kožená patina?
Líbí se vám patina a rádi byste jí na svém koženém produktu měli co nejdříve. Nejjednodušším způsobem, jak patiny dosáhnout, je časté nošení a používání. I tak se ale jedná o poměrně dlouhodobý proces a přirozená patina se začíná objevovat spíše až po letech.
Ke stárnutí a tmavnutí kůže neodmyslitelně patří i další ne vždy zcela vítané změny jako jsou drobné oděrky a škrábance. Ty postupem času vyblednou, ale přispívají k celkovému vzhledu, dojmu a struktuře dobře opotřebovaných kožených výrobků.
Na vývoj patiny na kožených kabelkách, taškách, batozích, peněženkách, opascích a dalších kožených produktech v průběhu času má vliv celá řada věcí:
-
použití olejů a krémů na ruce
-
prach ve vzduchu
-
vysoká vlhkost
-
sluneční světlo
-
oděrky a škrábance
-
přímý kontakt s oblečením z džínoviny, která má indigovou barvu
Péče o kůži, která věkem ztmavla
Tělesné oleje, které přichází do kontaktu s kůží na koženém výrobku, ucpávají její póry a tím postupně dochází ke změně odstínu. Jestliže vás patina neláká a rádi byste proces stárnutí zpomalili, máme pro vás několik tipů, jak ztmavnutí bránit.
Kůži nezapomeňte pravidelně čistit od špíny a drobných nečistot, které ji mohou odírat, způsobovat škrábance a tím proces stárnutí urychlit. Zakonzervovat ji můžete použitím vhodného kondicionéru, který je určený speciálně na kůži. Nezapomínejte ale na to, že kondicionér může změnit barvu koženého výrobku, a proto jej nejdříve aplikujte na malou méně viditelnou část, abyste věděli, jak bude přípravek s vaším výrobkem přesně reagovat.
K ztmavnutí jsou nejvíce náchylné světlejší kůže, jestliže se mu chcete vyhnout, volte kožené výrobky spíše tmavších barev a odstínů. Kůži byste také měli chránit před slunečními paprsky. Některé kondicionéry v sobě obsahují ochranu před UV zářením a jsou ideální zejména pro kožené kabelky, tašky a kožené batohy, které jsou slunci vystavované nejvíce.
Poznámka na závěr
Kůže je organická látka, která pohlcuje vše, co jí přijde do cesty. K osobitému charakteru a patině přispívá i tření konečků vašich prstů nebo to, jak vkládáte platební karty do peněženky.
Časem se jemný lesk vytvoří na každém koženém výrobku. Světlejší kůže ztmavne výrazněji, zatímco tmavší kůže může změnit barvu jemněji. Hluboké škrábance nebo promáčkliny se postupně vyhladí a zmizí. Vrásky, které vznikají, když se tvoří záhyby, jsou viditelnější.
Přijměte způsob, jakým žijete svůj vlastní život se svými koženými výrobky; patina se vytvoří z každého hrbolu na silnici. Čím méně se budete stresovat dokonalým stavem kůže, tím krásnější bude konečný produkt.