Vše o prasklinách kůže!

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak se o své kožené výrobky správně starat? Jak se vyvarovat některým nežádoucím efektům, jako je právě praskání kůže? Není se za co stydět! Správná údržba a péče kůže totiž zajímá jak úplné nováčky, tak i veterány v oboru. Pojďte se s námi naučit základy.

popraskana_kuze

 

Kůže je odolná, ale známkám opotřebení se nevyhnete

Kůže je velice oblíbený materiál právě pro svou odolnost, trvanlivost a dlouhou životnost. Je to ale „živý“ materiál, který se neustále vyvíjí a je proto naprosto normální, pokud se po letech nějakým způsobem změní. Některé změny jsou způsobené mechanickým poškozením, biologickými procesy či oxidací, a ty bývají většinou nevratné. To rozhodně neznamená, že nestojí za to váš kožený výrobek opravit a pokus se vyčistit vrchní vrstvu kůže. S náležitou pozorností lze většinu poškození kožených produktů oddálit na dlouhou dobu a nebo úplně opravit. Tento článek vám ukáže, jak se o své kožené tašky, peněženky, opasky, batohy apod. starat, poskytne vám tipy, jak se vyhnout poškození, a poradí vám, co musíte udělat, pokud už je vaše milované kožené zboží poškozené.

 

Proč kůže praská?

Popraskaná kůže je pochopitelným důvodem k frustraci. Často máme pocit, že popraskaná kůže je známkou nekvalitního zpracování či nedostatečně kvalitního vstupního materiálu. Důvodů, proč se v kůži objevují praskliny, je ale mnohem více. Praskliny jsou v podstatě trhliny na masové straně kůže, které mohou vzniknout zcela přirozenými příčinami jako je působení UV záření, teplotní změny atd. Když je kůže vystavena vlhké atmosféře, přebytečná vlhkost ve vzduchu se usadí na povrchu a absorbuje se do pórů. Kdykoli je kůže vystavena suché atmosféře, dochází k přesnému opaku: vlhkost z jejích pórů se uvolňuje do vzduchu, což způsobuje, že se kůže vysuší. Jedná se o normální jev, který obvykle nepředstavuje žádný problém, pokud ovšem není vlhkost kolem kůže příliš vysoká nebo příliš nízká.

 

Jak se vyhnout prasklinám kůže?

I když neexistuje žádné jednoduché řešení pro popraskanou kůži, existují způsoby, jak se tomu vyhnout. Ať už vlastníte koženou kabelku, batoh, messenger, kožený opasek, peněženku nebo jakýkoli jiný produkt vyrobený výhradně z pravé kůže, musíte podniknout konkrétní kroky, abyste svůj majetek ochránili před popraskáním. Vyzkoušejte následující:

 

1. Kupujte kvalitní zboží

Další užitečnou technikou, jak zabránit praskání kůže, je výběr vysoce kvalitní kůže. To je základ, na kterém byste měli vždy stavět. Levné kůže jsou k popraskání i dalším poškozením výrazně náchylnější. Takže i když vám nákup nekvalitních kožených produktů může ušetřit pár korun, nakonec vás to bude z dlouhodobého hlediska stát více. To je důvod, proč je lepší utratit o něco více už na počátku, a to zejména za vysoce kvalitní kožené zboží. Při správné péči vám kvalitní kožený produkt poskytne mnoho let radosti a zároveň u něj bude jen nízké riziko popraskání.

 

2. Sledujte vlhkost v prostředí

Především udržujte vhodnou úroveň vlhkosti v místě, kde své kožené výrobky skladujete. Většina lidí si je vědoma teploty svého domova, ale jen málokdo si je vědom také úrovně vlhkosti. Nezapomínejte, že koženým produktům vadí jak příliš vysoká, tak příliš nízká vlhkost. Nebezpečí je samozřejmě také v případě, že vám kůže zvlhne např. vylitím tekutého obsahu a nebo delším pobytem na dešti. Mějte se tedy na pozoru a své kožené výrobky dobře chraňte.

 

3. Pravidelně o kůži pečujte

Popraskání kůže zabráníte především jejím pravidelným ošetřováním. Navlhlá či dehydratovaná kůže mohou mít k popraskání větší tendence. Jestliže jste si jistí, že své kožené produkty skladujete na místě s vhodnou úrovní vlhkosti, je dobré i přesto kůži pravidelně ošetřovat a pečovat o ni. Vhodně zvolené prostředky vám pomohou zajistit kůži dostatečnou vlhkost a ochrání ji nejen před praskáním, ale i dalšími známkami opotřebení.

 

Jak opravit praskliny v kůži?

Co dělat, pokud už kůže popraskala? Nejdříve ji nezapomeňte důsledně očistit vhodnými prostředky. Tím odstraníte olej a nečistoty, které by na vašich výrobcích mohli způsobit další poškození. Použijte také kondicionér na kůži, kterých zajistí, že je její vrchní část nejen čistá, ale také vláčná. Po vyčištění můžete případné větší praskliny zalepit speciálním lepidlem na kůži, které zabrání dalšímu praskání. Lepidlo nanášejte podle pokynů a ujistěte se, že přebytečné lepidlo důkladně setřete. Na popraskaná místa naneste jemnou houbičkou balzám na kůži, který ji vyživí, vyleští a zakonzervuje, čímž prodlouží její životnost. Při opravě a péči o své kožené výrobky buďte jemní, nepoužívejte nic příliš ostrého nebo hrubého a na kůži rozhodně netlačte. Tím byste mohli na svých oblíbených kožených produktech způsobit ještě větší škody.